Svajonės keliu - į soprano viršukalnes

2009 04 23

Mindaugas KLUSAS

Nacionalinėje filharmonijoje šiandien talentingoji dramatinio soprano savininkė Nomeda Kazlaus (Kazlauskaitė) pristatys savo pirmąją solinę plokštelę

N.Kazlaus kūrybinė biografija ir geografija - operos ir festivaliai, miestai ir garsenybių vardai - maloniai glumina. Keturių tarptautinių konkursų laureatės, operos scenoje debiutavusios Karmen vaidmeniu Georges'o Bizet "Karmen", dramatinis sopranas vis garsiau girdimas pasaulio operos scenose.

Namo - iš skirtingų šalių.

Paklausta, kur yra pagrindinė, "kasdienė" jos scena, N.Kazlaus sakė esanti laisvai samdoma menininkė ir į Lietuvą kaskart grįžtanti iš skirtingų šalių - Rusijos, Ispanijos, Italijos. "Lietuvoje mano artimieji, tėvai ir draugai. Grįžimas į Lietuvą visada - darbinis. Čia pasirengiu naujam kūrybos periodui", - LŽ sakė dainininkė. Laisvos menininkės statusas suteikia galimybę kryptingai ruoštis, dirbti. "Jo sąmoningai siekiau. Mane dažnai kviesdavo tapti vienos ar kitos trupės nare. Tačiau pasirinkau kitokį, sudėtingesnį ir sunkesnį kelią. Rinkausi kokybę", - prisipažino N.Kazlaus.

Permaina

Didele kūrybinės menininkės biografijos permaina pažymėti 2000 metai. Tada ji susipažino su žymiąja katalonų dainininke Montserrat Caballe. Susitikimas paspartino mūsų dainininkės tarptautinį pripažinimą. Maskvos Kremliaus "Gostinnyj dvor" inauguracijoje M.Caballe pristatė programą "Pasaulio žvaigždės - vaikams", kurioje dainavo ir N.Kazlaus. Vėliau televizijos ARTE žiūrovai galėjo pajusti jų giminingas sielas, pranašaujančias ilgametį nuoširdų bendravimą. Solistės yra kartu dainavusios Barselonos Didžiajame licėjaus teatre, "XV Castell de Peralada" (Ispanija) ir "Moskovskaja vesna" festivaliuose. Filme "Caballe, Beyond Music" panaudotas jų dueto (Katerinos Aragonietės ir Anos Bolenos) fragmentas iš Camille Saint-Saens'o operos "Henrikas VIII". Dainininkių bendravimas nenutrūko iki šiol. Kūrybiniame kelyje ji susitiko su legendiniais dirigentais lordu Yehudi Menuhinu, Valerijumi Gergijevu.

Siekė operos scenos

Kad bus operos solistė, N.Kazlaus žinojo nuo mažumės. Išlikęs juostinio magnetofono įrašas, kuriame trimetė Nomeda seneliui sako būsianti dainininkė. Ir dar patikslina - ne kokios ten estrados, o operos. Šia svajone ji gyveno visuomet - mokydamasi fortepijono specialybės ir muzikologijos M.K.Čiurlionio menų mokykloje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Devintoje klasėje mergina pirmą kartą išgirdo Marią Callas, atliekančią Ledi Makbet partiją G.Verdi operoje "Makbetas". Tada N.Kazlaus pajutusi, kad siekdama operos scenos eina teisingu, savu keliu.

Lietuviškas papuošalas

Prie N.Kazlaus solinės plokštelės plušėjo visa tarptautinė komanda: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno, įrašą parengė vokiečiai iš "Teldex Studio Berlin", viršelį apipavidalino fotomenininkas Rimantas Dichavičius. Programoje skamba 13 kūrinių iš gausaus dainininkės repertuaro: sudėtingos ir įdomios G.Verdi, R.Wagnerio, P.Čaikovskio ir kitų kompozitorių kūrinių interpretacijos. Pasak N.Kazlaus, kai kurie kūriniai dar niekada nebuvo atlikti Lietuvos scenose. Dainininkė negalėjo apsieiti ir be lietuviško papuošalo - plokštelėje įrašyta Dalios arija iš Balio Dvariono operos "Dalia". "Buvau principinga ir nusiteikusi patriotiškai, sakiau, noriu, kad lietuviška muzika skambėtų kartu su pasauliniais kūriniais", - kalbėjo sopranas.

Suvaldytas jaudulys

Plokštelė "The Art of Dramatic Soprano" (dramatinio soprano menas) skirta Lietuvos vardo tūkstantmečiui. Ji buvo įrašyta Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Per aštuonias dienas, rytinių sesijų metu. Šis darbas reikalavo ne tik susikaupimo, rimties, bet ir didžiulės grupės žmonių pastangų dermės, todėl parengiamieji darbai pradėti dar prieš porą metų. "Įsivaizduokite, kiekvieną dieną susirenka aštuoniasdešimties muzikantų orkestras. Tiek reikia norint atlikti R.Wagnerį", - aiškino N.Kazlaus. Pasak dainininkės, tai gražus savo jėgų, sugebėjimų, ištvermės patikrinimas. Jaudulio ji nejutusi, greičiau didžiulę atsakomybę - suklysti negalima, nes tokios progos daugiau nebus. Įrašo dienomis N.Kazlaus užvaldė įkvėpimo būsena, kurią pavadino suvaldytu jauduliu. "Tai pakili būsena su geru adrenalino kaupu", - juokėsi ji. Dainininkai turi nuolat ja gyventi, mat balsą - vienintelį gyvą instrumentą - nuotaikų kaita blogai veikianti. "Esu įsitikinusi, kad aukštumų pasiekę dainininkai yra šimtaprocentiniai optimistai", - tvirtino N.Kazlaus. M.Caballe dar nesiklausė savo globotinės plokštelės, tačiau turės galimybę išgirsti ją gegužės mėnesį, kai N.Kazlaus nuvyks į Barseloną (Ispanija).

Šaltinis: Lietuvos žinios (lzinios.lt)